Join/Renew Now

Results - USATF Florida Association Junior Olympic Cross Country Championships

 
Licensed to GunLap Running - Contractor License

                                      HY-TEK's Meet Manager 11/10/2014 06:49 AM

           2014 USATF Florida Association Junior Olympic - 11/8/2014           

                          Cross Country Championships                          

                        Lake Minneola HS, Minneola, FL                         

                                    Results                                    

 

Event 1  2000 Meter Run CC 8 & Under year old Girls

=======================================================================

    Name                     Age Team                    Finals  Points

=======================================================================

Results - Women

  1  2203 Smith, Jada          8 Unattached            10:58.00  

  2  2201 McLeod, Ryann        8 Unattached            12:00.00  

  3  2202 Szabla, Reyne        6 Unattached            13:02.00  

 

Event 2  2000 Meter Run CC 8 & Under year old Boys

=======================================================================

    Name                     Age Team                    Finals  Points

=======================================================================

Results - Men

  1  2204 Matchev, Philip      8 Unattached            10:18.00  

  2  2205 Thomas, Bernard      5 Epitome               14:05.00  

 

Event 3  3k Run CC 9-10 year old Girls

=======================================================================

    Name                     Age Team                    Finals  Points

=======================================================================

Results - Women

  1  2209 Veltcheva, Annabel  10 Unattached            11:01.00  

  2  2210 Mickler, Ella       10 Unattached            12:15.00  

  3  2208 Scordato, Mackenzi  10 Unattached            12:23.00  

 

Event 4  3k Run CC 9-10 year old Boys

=======================================================================

    Name                     Age Team                    Finals  Points

=======================================================================

Results - Men

  1  2211 McLeod, Lawson      10 Unattached            11:28.00  

  2  2213 Watkins, Maurion    10 Epitome               11:55.00  

  3  2216 Burroughs, Quincy   10 Epitome               14:01.00  

  4  2214 Young, Malachi       9 Epitome               14:54.00  

  5  2217 McClary, Devin      10 Epitome               16:24.00  

  6  2212 Young, Joshua       10 Epitome               21:57.00  

 --  2218 King, Ja'Quon       10 Epitome                     NT   Pass Through

 --  2215 King, De'Quon       10 Epitome                     NT   Pass Through

 

Event 5  3k Run CC 11-12 year old Girls

=======================================================================

    Name                     Age Team                    Finals  Points

=======================================================================

Results - Women

  1  2219 Newman, Neylan      12 Epitome               15:04.00  

 

Event 6  3k Run CC 11-12 year old Boys

=======================================================================

    Name                     Age Team                    Finals  Points

=======================================================================

Results - Men

  1  2221 Matchev, Anton      11 Unattached            10:37.00  

  2  2220 Weakland, Luke      12 Unattached            12:02.00  

 

Event 7  4k Run CC 13-14 year old Girls

=======================================================================

    Name                     Age Team                    Finals  Points

=======================================================================

Results - Women

  1  2222 Maclean, Catherine  13 Unattached            18:36.00  

 --  2233 Spiddle, Braylee    13 Unattached                  NT   Pass Through

 

Event 8  4k Run CC 13-14 year old Boys

=======================================================================

    Name                     Age Team                    Finals  Points

=======================================================================

Results - Men

  1  2224 Reyes, Josue        13 Unattached            13:19.00  

  2  2232 O'Gorman, Adrian       Unattached            16:25.00  

  3  2225 Jaeger, John        14 Unattached            18:20.00  

 

Event 9  5k Run CC 15-16 year old Girls

=======================================================================

    Name                     Age Team                    Finals  Points

=======================================================================

Results - Women

  1  2226 Fisher, Destinee    16 Epitome               23:36.00  

 

Event 10  5k Run CC 15-16 year old Boys

=======================================================================

    Name                     Age Team                    Finals  Points

=======================================================================

Results - Men

  1  2227 Marquez, Brandon    16 Unattached            15:16.00  

  2  2228 Mayo, Brandon       15 Unattached            18:08.00  

  3  2229 McPhail, Charles    16 Epitome               18:48.00  

 

Event 12  5k Run CC 17-18 year old Boys

=======================================================================

    Name                     Age Team                    Finals  Points

=======================================================================

  1  2230 Nazareth, Michael   18 Unattached            16:14.00  

  2  2231 Nazareth, Matthew   18 Unattached            17:47.00  
 
© 2001-2022 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.