Join/Renew Now

Results - USATF Gulf Association Junior Olympic Cross Country Championships

Flash Results, Inc.                                           Hy-Tek Meet Manager

 

                  2014 USATF Gulf Association. XC Championships                 

 

            White Oak Conference Center, Houston, Texas  - 11/22/2014            

 

                                      Results

 

 

Event 1  2k Run CC 8 & Under Division Girls
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 McRae, Inez               06 CL Athletics            9:02.2                  
  2 Gibson, Mary Kathryn      06 Golden Triangle         9:03.6                  
  3 Hinton, Sloan             06 Track Houston           9:37.1    1             
  4 Navarro, Gensis           06 Golden Triangle         9:59.3                  
  5 Hall, Goldyn              06 Track Houston          10:14.8    2             
  6 Morgan, Madison           06 Track Houston          10:20.6    3             
  7 Ryskoski, Caiya           07 BeastMode T&F          10:24.2                  
  8 Mitchell, Raegan          06 Track Houston          10:28.8    4             
  9 Davis, Mary               06 NW Flyers TC           10:29.9                  
 10 Ensley, Iliana            06 Track Houston          10:42.5    5             
 11 Lane, Jenniya             06 CL Athletics           10:44.3                  
 12 Bridges, Caeli            06 CL Athletics           12:15.7                  
 13 De La O, Lani             07 BT Striders            13:12.4                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Track Houston                15    1    2    3    4    5                    
 

 

Event 2  2k Run CC 8 & Under Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shelton, Jesse            06 BeastMode T&F           8:49.0        
  2 Cooper, Jordan            07 Track Houston          10:11.4        
  3 Winsett, Benjamin         06 NW Flyers TC           10:42.2        
  4 Saldana, Andres           06 NW Flyers TC           10:47.1        
  5 De La O, Juan             06 BT Striders            11:16.7        
  6 Cooper, Andrew            06 Track Houston          11:56.8        
  7 Gibson, Peter             08 Golden Triangle        11:58.2        
  8 King, Alexander           06 NW Flyers TC           12:10.3        
  9 Davis, Christian          07 NW Flyers TC           12:36.8   

 

 

Event 3  3k Run CC 9-10 Division Girls
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Peters, Madison           05 BeastMode T&F          12:38.9                  
  2 Biggerstaff, Campbell     05 Track Houston          13:28.3    1             
  3 Brent, Autumn             04 Track Houston          13:42.8    2             
  4 Lindhorst, Riley          05 Track Houston          13:46.3    3             
  5 Mathis, Nyle              04 NW Flyers TC           14:42.7                  
  6 Rodriguez, Alyssa         04 Track Houston          15:05.9    4             
  7 Seymour, Karlie           05 Beaumont Track Club    15:49.2                  
  8 Howell, Krista            05 Beaumont Track Club    16:04.6                  
  9 Picard, Catherine         04 NW Flyers TC           17:58.5                  
 10 Smith, Kinsey             05 Track Houston          19:09.6    5             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Track Houston                15    1    2    3    4    5                    
 

 

Event 4  3k Run CC 9-10 Division Boys
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Akin, Spencer             04 BeastMode T&F          12:06.7                  
  2 Schaunaman, Caleb         04 Track Houston          12:06.7    1             
  3 Robbins, Michael          05 Unattached             12:18.3                  
  4 Harper, Mitchell          04 Track Houston          12:23.3    2             
  5 Landry, Terry             04 H-Town Track Club      12:40.4                  
  6 Hinton, Chase             04 Track Houston          12:45.5    3             
  7 Gottfried, Edward         05 Unattached             12:59.9                  
  8 Gibbs, Owen               05 Track Houston          13:01.3    4             
  9 Allen, Aidan              05 Track Houston          13:02.5    5             
 10 Nielson, Jared            05 Track Houston          13:32.1    6             
 11 Gordon, Braylon           04 CL Athletics           13:40.5                  
 12 De La O, Gabriel          05 Unattached             13:48.7                  
 13 Smith, Benjamin           05 Track Houston          14:04.8    7             
 14 Matheson, Jarret          04 NW Flyers TC           14:18.8                  
 15 Artis, Jacob              04 Track Houston          14:40.9    8             
 16 Hebert, Matthew           05 NW Flyers TC           15:05.6                  
 17 Dowrey, George            05 NW Flyers TC           15:11.6                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Track Houston                15    1    2    3    4    5    6    7    8     
 

 

Event 5  3k Run CC 11-12 Division Girls
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Vicens, Camila            02 Track Houston          11:03.7    1             
  2 Napier, Camille           03 Track Houston          11:06.8    2             
  3 Nielson, Heidi            03 Track Houston          11:37.6    3             
  4 Atkinson, Sophie          03 Track Houston          11:48.9    4             
  5 Scott, Kevriana           03 Track Houston          11:50.7    5             
  6 Stone, Shyla              02 Track Houston          11:58.1    6             
  7 Van Alstine, Emma         03 NW Flyers TC           12:36.9                  
  8 Hamilton, Elizabeth       02 Track Houston          13:00.7    7             
  9 Anderson, Georgia         02 Track Houston          13:17.0    8             
 10 Garza, Rebecca            03 StriXCtly Distance     13:43.4                  
 11 Huang, Caroline           02 Track Houston          14:01.0                  
 12 Ruiz, Victoria            03 Unattached             14:11.2                  
 13 Williams, Portia          02 CL Athletics           14:49.4                  
 14 Biggerstaff, Anna-Claire  03 Track Houston          15:04.8                  
 15 King, Kathleen            03 NW Flyers TC           16:23.2                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Track Houston                15    1    2    3    4    5    6    7    8     
 

 

Event 6  3k Run CC 11-12 Division Boys
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Devany, Ayenew            03 Track Houston          10:36.8    1             
  2 Lindhorst, Cole           02 Track Houston          11:06.3    2             
  3 Way, Lyndon               03 Track Houston          11:14.7    3             
  4 Robbins, Jonathan         02 Unattached             11:23.5                  
  5 Navarro III, Samuel       03 Golden Triangle        11:37.0                  
  6 Schaunaman, Logan         02 Track Houston          11:38.3    4             
  7 Cooper, Aaron             02 Track Houston          12:07.7    5             
  8 Gibson, Travis            03 Golden Triangle        12:13.4                  
  9 Wilson, Frazier           02 CL Athletics           12:34.1                  
 10 Smith, Logan              02 Track Houston          12:35.3    6             
 11 Graham, David             03 StriXCtly Distance     12:45.3                  
 12 Saacke, Gavin             02 Track Houston          13:03.0    7             
 13 Pena, Connor              03 NW Flyers TC           13:11.6                  
 14 Basinger, Matthew         03 NW Flyers TC           13:16.1                  
 15 Daum, Zachary             03 NW Flyers TC           13:19.4                  
 16 Riddick, Anthony          03 Track Houston          14:41.6    8             
 17 Picard, Joshua            02 NW Flyers TC           15:28.5                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Track Houston                15    1    2    3    4    5    6    7    8     
 

 

Event 7  4k Run CC 13-14 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Eggeling, Rebecca         00 Track Houston          16:25.2        
  2 Garza, Amanda             00 StriXCtly Distance     17:41.7        
  3 Graham, Lauren            00 StriXCtly Distance     17:48.8        
  4 Green, Faithe             01 NW Flyers TC           17:54.4        
  5 Jones, Palmer             01 StriXCtly Distance     17:55.1        
  6 Price, Kristina           01 Track Houston          18:03.0        
  7 Clark, Rachel             01 Texas Storm            18:08.7        
  8 Atkinson, Maryella        00 Track Houston          18:16.3        
  9 Collins, Giona            01 CL Athletics           19:23.1        
 10 Wellborn, Sydney          01 StriXCtly Distance     19:46.5        
 11 Campbell-Watt, Rose       01 Track Houston          21:48.6        
 12 Mestayer, Allison         00 NW Flyers TC           23:24.1      

 

 

Event 8  4k Run CC 13-14 Division Boys
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Brent, Solomon            00 Track Houston          15:44.6    1             
  2 Hebert, David             00 NW Flyers TC           15:59.2    2             
  3 White, Blake              01 NW Flyers TC           15:59.4    3             
  4 Saenz, Richard            00 Track Houston          16:16.4    4             
  5 Ruff, Gabriel             00 BT Striders            16:18.3                  
  6 Riley, Michael            01 NW Flyers TC           16:19.0    5             
  7 Reynolds, Jarrell         01 NW Flyers TC           16:19.2    6             
  8 Devany, Yosef             00 Track Houston          16:28.6    7             
  9 Tardiff, Joseph           01 StriXCtly Distance     16:32.3                  
 10 Rodriguez, Christian      01 Unattached             16:40.5                  
 11 Houston, Nehemiah         01 NW Flyers TC           17:42.2    8             
 12 Hawkins, Semaj            01 Track Houston          17:51.5    9             
 13 Gassiott, Joel            01 Track Houston          18:30.7   10             
 14 Smith, Asher              01 Track Houston          18:37.9   11             
 15 Knudsen, Logan            00 Track Houston          18:52.7   12             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Northwest Flyers Track Club  24    2    3    5    6    8                    
   2 Track Houston                31    1    4    7    9   10   11   12          
 

 

Event 9  5k Run CC 15-16 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lyons, Kaislyn            99 Track Houston          23:46.4   

 

 

Event 10  5k Run CC 15-16 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Pickett, Caleb            98 NW Flyers TC           17:26.8        
  2 Devany, William           99 Track Houston          18:43.2        
  3 Clark, Michael            99 Texas Storm            18:58.4        
  4 Hawkins, Eliot            99 Track Houston          24:18.1   

 

 

Event 11  5k Run CC 17-18 Division Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Aguilar, Denisse          97 NW Flyers TC           28:45.2  

 

 

Event 12  5k Run CC 17-18 Division Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bush, Brandon             96 NW Flyers TC           18:26.8        
  2 Furter, Jean              97 NW Flyers TC           27:14.2   

 

 

 

 

© 2001-2022 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.