Join/Renew Now

Results - USATF Maine Association Junior Olympic Cross Country Championships

              USATF-Maine Junior Olympic Cross-country Championships
                Cony High School, Augusta, ME  - November 15, 2014                         
                                    Results                                    
 
Event 1  2000 Meter Run CC 8 & Under Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 White, Ruth               06 Unattached             9:10.7  
  2 Pettingill, Avery         06 Scarborough            9:36.5  
  3 Flaker, Emerson           07 Scarborough            9:39.8  
  4 White, Clara              08 Unattached            10:03.5  
  5 Antonelli, Lila           06 Unattached            10:13.9  
  6 Beardsley, Eden           06 Unattached            10:26.1  
  7 Harvey, Sylvia            06 Unattached            10:34.5  
 
Event 2  2000 Meter Run CC 8 & Under Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Veilleux, Reece           06 Unattached             8:49.4  
  2 Roach, Ethan              06 Unattached             9:17.3  
  3 Harvey, Tait              07 Unattached             9:53.4  
  4 Hanegan, Cooper           06 Scarborough           10:16.9  
  5 Koch, Leo                 06 Waterville            10:50.6  
  6 Modrusan, Lukas           06 Town of Hamp          11:14.2  
 
Event 3  3k Run CC 9-10 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Hesler, Delaney           04 Gorham Rec            14:42.7  
  2 White, Nora               04 Unattached            14:57.2  
  3 Randall, Megan            04 Scarborough           15:29.9  
 
Event 4  3k Run CC 9-10 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Tighe, Owen               05 Unattached            13:15.9  
  2 Koch, Noah                04 Waterville            14:47.8  
  3 Lyford, Noah              05 Scarborough           16:15.7  
  4 Foster, Ezra              05 Windham Rec           17:02.9  
 
Event 5  3k Run CC 11-12 Division Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
================================================================
Results - Women
  1 McGrail, Molly            02 Unattached            12:42.1    
  2 Ashby, Micaela            02 Unattached            12:50.6    
  3 Dunton, Miranda           02 Unattached            13:02.7    
  4 Foster, Anna              02 Windham Rec           13:21.7    
  5 Walker-Spencer, Robyn     02 Unattached            13:28.5    
  6 Bowman, Audrey            02 Unattached            13:35.9    
  7 Kelly, Caitlin            02 Brunswick Pa          13:50.8    
  8 Chase, Izzy               02 Unattached            14:05.6    
  9 Trefts, Izabelle          03 Unattached            14:53.5    
 10 Lau, Sophia               03 Unattached            14:55.6    
 11 Moody, Kristina           02 Unattached            15:25.5    
 12 Lolar, Kaya Lamasi        02 Unattached            15:46.1    
 13 Allaire, Charlotte        03 Wells Recrea          17:46.5    

Event 6  3k Run CC 11-12 Division Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Results - Men
  1 Shaughnessy, Will         02 Unattached            11:44.2    
  2 Allaire, Griffin          02 Wells Recrea          12:02.3    
  3 Beardsley, Biruk          03 Unattached            13:11.9    
  4 Patterson, Tyler          03 Unattached            13:18.5    
  5 Goodbody, Marcus          03 Unattached            13:32.9    
  6 Simmons, Aiden            03 Unattached            13:50.3    
  7 Mackey, Dillon            03 Unattached            13:54.9    
  8 Harvey, Leif              03 Unattached            14:18.5    
  9 Gray, Wilson              03 Unattached            14:24.8    
 10 Piechowski, Jordan        02 Windham Rec           14:37.4    
 11 Smith, Dillan             03 Unattached            15:32.5    
 
Event 7  4k Run CC 13-14 Division Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
================================================================
Results - Women
  1 Pasch, Malaika            01 Unattached            16:29.1  
  2 Todd, Carolyn             00 Falmouth Com          16:56.7  
  3 Applebee, Hailey          01 Unattached            17:18.7  
  4 Bifulco, Hope             00 Unattached            18:57.6  
  5 Geiser, Adianna           00 Lakers Track          19:01.9  
  6 Marsh, Miranda            01 Unattached            20:25.8  
  7 Love-Webb, Sophie         01 Unattached            21:21.2  
  8 Kessel, Kaitlyn           00 Unattached            21:52.2  
 
Event 8  4k Run CC 13-14 Division Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
================================================================
Results - Men
  1 Laverdiere, Luke          00 Kennebec Val          13:29.6    
  2 Dall, Nicholas            00 Kennebec Val          15:07.3    
  3 Richardson, Caleb         00 Kennebec Val          15:18.2    
  4 Coffin, Connor            01 Kennebec Val          15:21.1    
  5 Coffin, Tristram          01 Kennebec Val          15:32.9    
  6 Ashby, Cameron            00 Kennebec Val          16:07.7    
  7 Lyons, Daniel             00 Kennebec Val          16:09.7    
  8 Marsanskis, Luke          00 Unattached            16:19.7    
  9 Fedarko, Simon            01 Unattached            16:52.1    
 10 Beckerman, Ryan           01 Unattached            17:51.1    
 11 Todd, Matthew             00 Falmouth Com          17:53.9    
 12 Poutasse, Sam             01 Unattached            17:55.0    
 13 Call, Ricco               01 Unattached            24:01.9    
 
Event 9  5k Run CC 15-16 Division Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
================================================================
Results - Women
  1 Rogers, Annika            99 Lakers Track          23:03.7  
  2 Smith, Madison            99 Unattached            36:48.9  
  3 Jackson, Annaset          99 Unattached            46:12.6  
 
Event 10  5k Run CC 15-16 Division Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
================================================================
Results - Men
  1 Moody, Wesley             99 Unattached            19:04.6  
  2 Alford, Benjamin          99 Unattached            20:21.9  
  3 Rothwell, Blake           99 Unattached            20:23.0  
  4 Smith, Steven             98 Unattached            20:43.3  
  5 Jackson, Trevayne         98 Unattached            25:58.2  
 
Event 11  5k Run CC 17-18 Division Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
================================================================
Results - Women
  1 Jackson, Chenoa           96 Unattached            28:54.6  
 
Event 12  5k Run CC 17-18 Division Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
================================================================
Results - Men
  1 Knowlton, Harrison        97 Unattached            18:00.0

Open Masters 5K

Results - Men
  1 Beardsley, Andrew         64 Unattached            19:26.5
  
© 2001-2022 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.